Szybsza i łatwiejsza obsługa na mLinii mBanku
Copy

Kopiuj tekst

Szybsza i łatwiejsza obsługa na mLinii mBanku

Już w weekend Klienci dzwoniący na bankową mLinię będą obsługiwani przez nowy automatyczny serwis telefoniczny (IVR), który umożliwi prostsze i sprawniejsze wykonywanie operacji bankowych. Warto więc odkurzyć swój telekod.

Największy w Polsce bank wirtualny wprowadza usprawnienia w obsłudze realizowanej za pośrednictwem jednego z najważniejszych kanałów dostępu - telefonicznego, dostępnego pod numerami: 801 300 800 lub 42 6 300 800.

Przed rozpoczęciem zmian zebraliśmy doświadczenia związane z obsługą na mLinii, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, co należy poprawić. Klienci przede wszystkim liczą na szybszą i łatwiejszą obsługą w serwisie automatycznym – Łukasz Wiktor,
kierownik projektu wdrożenia nowego systemu call center. Dlatego najważniejsze zmiany to uproszczenie i uporządkowanie menu serwisu IVR oraz komunikacji na linii Klient-Operator.

W nowym systemie kategorie odczytywane Klientom w serwisie zostały pogrupowane pod kątem rodzaju produktów (np. rachunki, karty, kredyty). Dodatkowo, po zmianach, Klient telefonujący na mLinię w menu usłyszy tylko te opcje, które wiążą się z posiadanymi przez niego produktami. Serwis IVR zostanie bowiem w znacząco większym stopniu połączony z systemem bankowym, co pozwoli na znaczne zmniejszenie liczby odczytywanych pozycji.

Zmodyfikowane zostaną również prezentowane komunikaty, a odczytywane w serwisie nazwy i opisy produktów staną się krótsze. Oznacza to, że np. Klientowi posiadającemu kilka rachunków, system zaprezentuje ich nazwy bez konieczności odczytywania ich długiego numeru.

mBank jest bankiem internetowym, którego Klienci oczekują zdalnej obsługi, dostępnej non-stop, dlatego infolinia czynna jest 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W tym czasie można skorzystać zarówno z serwisu IVR, jak i połączyć się z Operatorem. Dzięki wprowadzonym zmianom przed połączeniem, Klient zostanie poproszony o podanie tematyki rozmowy w celu skierowania go do Operatora wyspecjalizowanego w wybranym temacie. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas Klientów, bo docelowo zmniejszy się liczba przełączenia rozmów między Operatorami
– podsumowuje Łukasz Opoka, zaznaczając przy tym, że system w nowej odsłonie będzie po prostu efektywniejszy.

Wprowadzone zmiany zaczną obowiązywać od 15 stycznia br., warto więc przypomnieć sobie swój telekod, umożliwiający dostęp do części transakcyjnej na mLinii, lub w ogóle aktywować telefoniczny kanał obsługi (dyspozycję można zlecić za pośrednictwem serwisu transakcyjnego w internecie).

mBank, będący częścią BRE Banku SA, jest otwartą platformą finansową dla Klientów indywidualnych i firmowych. Zapewnia dostęp do szerokiej oferty produktów bankowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. W ciągu przeszło 10. lat istnienia na rynku, otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień, m.in. tytuł „Banku Najbliższego Klientowi” w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej”, Expandera i CBM Indicator (grudzień 2010 r.) oraz przyznawane przez konsumentów „Godło Jakości Obsługi 2010” (wrzesień 2010 r.).
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.