Komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Komentarz makroekonomiczny

Inflacja spadła, ale mniej niż oczekiwano. W kwietniu roczny wskaźnik inflacji obniżył się z 2,6% do 2,4% (oczekiwano 2,3%). Na mniejszym niż oczekiwano spadku wskaźnika zaważyły wyższe ceny żywności (0,7% m/m), wyższa dynamika w cenach tytoniu (1,1% m/m) oraz wyższe ceny w kategorii odzież i obuwie.

Należy jednak podkreślić, że w pozostałych kategoriach widać odłożone efekty niższej presji popytowej i pewną dezinflację (ceny użytkowania mieszkania wzrosły o 0,1% m/m, ustabilizowały się ceny w kategoriach takich jak łączność, kultura, rekreacja i edukacja). Roczna dynamika inflacji bazowej (po wyłączeniu cen energii i żywności) spadła w kwietniu z 2,0% do 1,8%.  

W najbliższych miesiącach obserwować powinniśmy stabilizację rocznego wskaźnika inflacji na podobnych do kwietniowego poziomach (szacujemy, ze w maju roczny wskaźnik wyniesie 2,4-2,5%). Na taką ścieżkę inflacji może wpłynąć systematyczny wzrost cen paliw i ostatnio obserwowane osłabienie złotego (prawdopodobnie wpływające na marże importerów).  Ciągle jednak widzimy szanse na warunkowany bazą statystyczną spadek inflacji do poniżej 2% w miesiącach letnich. Od jesieni spodziewamy się systematycznego wzrostu wskaźnika rocznego inflacji, co będzie pochodną dobrej sytuacji na rynku pracy oraz polityki stabilizacji kursu złotego. Nie zmieniamy naszego poglądu, że procesy inflacyjne wymuszą zacieśnienie monetarne. Obecna koncentracja RPP na zagadnieniach kursowych i sferze realnej może stać się przesłanką dla rynku do wyceniania scenariusza, że RPP spóźni się z reakcją (a więc przesłanką do wzrostu rynkowych stóp forwardowych).

Ernest Pytlarczyk
Marcin Mazurek
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.