Komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Komentarz makroekonomiczny

Dziś dane o inflacji z kwietnia.

O godzinie 14.00 GUS opublikuje dane o kwietniowej inflacji. Szacujemy, że roczny wskaźnik inflacji obniżył się z 2,6% do 2,1-2,2% (prognoza MinFinu 2,3%).

Obniżenie rocznego wskaźnika inflacji to przede wszystkim efekt wysokiej bazy statystycznej z 2009 roku. Rozbieżności między naszą prognozą, a prognozą MinFinu biorą się przede wszystkim z szacunków cen żywności (prognoza MinFin to 0,8% m/m, nasza prognoza 0,5% m/m bliższa jest wczoraj podanym szacunkom IERiGŻ). Szacujemy również, że w kwietniu doszło to przesuniętego w czasie wygaszenia presji inflacyjnej, co prowadziło do obniżenia inflacji bazowej z 2,0% do 1,6% r/r.

Ernest Pytlarczyk, Marcin Mazurek
ekonomiści BRE Banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.