Forum Makroekonomiczne dla klientów BRE Banku
Copy

Kopiuj tekst

Forum Makroekonomiczne dla klientów BRE Banku

3 kwietnia br. w Hotelu Marriott w Warszawie odbyło się po raz pierwszy Forum Makroekonomiczne, którego organizatorem i pomysłodawcą był BRE Bank. Jego głównym tematem była ocena wpływu aktualnych i przewidywanych warunków makroekonomicznych na perspektywy rozwoju polskich firm.

Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Leszka Balcerowicza pt. "Zaburzenia na światowych rynkach finansowych a perspektywy gospodarcze Polski" zakończonego sesją pytań i odpowiedzi.

„Niektórzy są zdania, że możliwy jest scenariusz bardzo zły, przywołując analogię z Wielkim Kryzysem. Sądzę, że są to przepowiednie daleko przesadzone"
- powiedział prof. Balcerowicz odnosząc się do sytuacji w USA. Według jego oceny negatywny wpływ wydarzeń na rynku kredytów hipotecznych w USA na polską gospodarkę, będzie słaby, ponieważ nasze wzajemne powiązania gospodarcze są również słabe. „Przy założeniu, że spowolnienie nie będzie katastrofalne, czynniki zewnętrzne nie wydają się być najważniejsze dla naszej gospodarki" - dodał. Zdaniem profesora kondycja polskiej gospodarki jest dobra, ale jeśli chcemy być „tygrysem gospodarczym”, powinniśmy mieć wysoki i stabilny wzrost PKB przez kilkanaście lat. Dlatego konieczne są reformy, polegające m.in. na ograniczeniu wydatków publicznych.

Po zakończeniu sesji pytań do prof. Balcerowicza odbyła się dyskusja panelowa, która dotyczyła „Perspektyw rozwoju polskich korporacji a makroekonomii”. Udział w niej wzięli: Adam Góral – prezes Asseco Poland, Dariusz Nowakowski – prezes zarządu Animex, Sławomir Hinc – wiceprezes PGNiG, prof. Dariusz Filar – członek Rady Polityki Pieniężnej oraz Jacek Socha – wiceprezes PricewaterhoseCoopers, były minister skarbu oraz przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Dyskusję poprowadził redaktor naczelny polskiej edycji magazynu Forbes – Kazimierz Krupa.

Uczestnicy panelu rozmawiali nie tylko o bieżącej sytuacji makroekonomicznej Polski, ale również poruszyli kwestię atrakcyjności inwestycyjnej kraju, PKB, kosztów pracy, czy inflacji. Członek RPP Dariusz Filar oznajmił, że szczyt inflacji w tym roku będzie w sierpniu, a od III kwartału CPI powinna spadać do 3,7-3,8 proc. w grudniu.
„Racjonalnie i bezpiecznie z punktu widzenia polityki pieniężnej jest utrzymywanie stóp realnych na poziomie 2 proc. Biorąc pod uwagę nawet ostatnią prognozę inflacji MF w marcu i obecny poziom stóp nominalnych, widać, że do osiągnięcia stóp realnych na poziomie 2 proc. jeszcze brakuje” - powiedział.

Dodatkową atrakcją Kongresu była KANAPA FORBESA – kolejny z cyklu ekskluzywny wywiad, do którego Kazimierz Krupa tradycyjnie już zaprasza osobistość świata polityki lub biznesu. Podczas Forum Makroekonomicznego wywiadu udzielił Wiesław Rozłucki – członek Rady Nadzorczej TPSA, współzałożyciel i były prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Pytany o perspektywy rozwoju polskich firm, Wiesław Rozłucki nakreślił obraz gospodarczy Polski na przykładzie Giełdy Papierów Wartościowych. „Nie skończyły się jeszcze kłopoty warszawskiej giełdy. W najbliższych miesiącach czekają nas jeszcze dalsze spadki. Jak duży będzie to spadek, zależy od wydarzeń w gospodarce Stanów Zjednoczonych.” – powiedział. „Nie rozumiem tych, którzy dziwią się, że warszawska giełda tak bardzo zależy od sytuacji ekonomicznej za Oceanem. Jeśli gospodarka w USA wejdzie w fazę recesji, będzie to sygnał bardzo poważny i przełoży się na falę spadków na naszej giełdzie.”

Jak zauważyła po Kongresie Anna Winiarska, dyrektor ds. współpracy z korporacjami w BRE Banku: „Forum Makroekonomiczne przygotowane zostało przez ekspertów BRE Banku szczególnie z myślą o klientach banku, przedstawicielach największych korporacji, a także reprezentantach ministerstw i agend rządowych. Naszą intencją przy organizacji tej konferencji było umożliwienie jej uczestnikom wymiany poglądów na tematy ekonomiczne. Oceniając spotkanie mogę z satysfakcją stwierdzić, że się to udało.”
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.