Broad Peak zdobyty razy dwa!

Broad Peak zdobyty razy dwa!

Członkowie ekipy mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 zdobyli szczyt Broad Peak – trzeci z ośmiotysięczników będących celem wyprawy. 8 lipca o godzinie 14.00 czasu lokalnego Piotr Pustelnik i Peter Hamor(Słowacja)weszli drogą normalną na 12-ty szczyt świata - Broad Peak (8047m n.p.m.).

Jest to trzeci masyw ośmiotysięczny zdobyty przez wyprawę
mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006
w tym roku. W kwietniu Piotr Morawski i Peter Hamor zdobyli Cho Oyu, w maju Peter Hamor stanął na głównym wierzchołku Annapurny (8091m) a Piotr Pustelnik i Piotr Morawski na szczycie Annapurny wschodniej (8010m n.p.m.).

Do ataku z obozu III na wysokości 7200 m n.p.m. himalaiści wyruszyli we trójkę, razem z Piotrem Morawskim. Na wysokości 7900 m n.p.m., na przełęczy, ekipa napotkała bardzo osłabionego - w stanie deterioracji wysokościowej - Austriaka. Piotr Morawski sprowadził go do obozu III.

Wyżej na grani Piotr Pustelnik i Peter Hamor odnaleźli drugiego himalaistę, Markusa Kronthalera, ale ten już nie żył.

Zespół dwóch Piotrów z wyprawy mBank Lotto weszło na wierzchołek po 4 dniach wspinaczki. Było to ich pierwsze wyjście w góry podczas tego (trzeciego) etapu programu Tryptyk Himalajski. Do bazy pod szczytem Broad Peak dotarli dopiero 2 lipca (z Polski wylecieli 20 czerwca). Tak szybkie wejście na szczyt było możliwe dzięki aklimatyzacji zdobytej podczas wspinaczki na Annapurnę w maju tego roku.

9 lipca o godzinie 12.00 czasu lokalnego Piotr Morawski zdobył samotnie, drogą pierwszych zdobywców, główny szczyt Broad Peak. Tym samym cała ekipa projektu mBank Lotto Tryptyk Himalajski 2006 odniosła sukces.

Broad Peak (8047 m n.p.m.) został po raz pierwszy zdobyty w 1957 roku, a na jego wierzchołku do dnia dzisiejszego stanęło zaledwie 265 osób (w tym 10 kobiet i 10 Polaków). Góra pochłonęła 19 ofiar śmiertelnych.

10 lipca himalaiści powinni powrócić do bazy na wysokości 4500 m n.p.m. Wtedy najprawdopodobniej podejmą decyzję, czy podejmą jeszcze kolejną próbę zdobycia szczytu – tym razem nową trasą, po południowej grani, w stylu alpejskim. Sytuacja na Broad Peak w tych dniach nie jest łatwa.

Bieżące relacje z wyprawy wraz z wiadomościami głosowymi dostępne są na www.klubzdobywcow.pl

Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.