Stanowisko mBanku dotyczące decyzji UOKiK
Copy

Kopiuj tekst

Stanowisko mBanku dotyczące decyzji UOKiK

mBank uwzględniał ujemny LIBOR przy kredytach CHF opartych na stałej marży - oprocentowanie kredytu nie mogło być jednak mniejsze niż zero. Jednocześnie chcąc czasowo zminimalizować negatywne konsekwencje wahań kursu szwajcarskiej waluty, bank zdecydował się na spełnienie na rzecz klientów świadczenia pieniężnego w postaci obniżenia kapitału kredytu. Bank pozostaje jednak na stanowisku, że zgodnie z prawem, umowa kredytu jest odpłatna. Z tego powodu podjął decyzję o odwołaniu się od decyzji UOKiK.


W związku z ostatnią decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w kwestii uwzględniania ujemnego oprocentowania przy kredytach hipotecznych waloryzowanych kursem CHF, przedstawiamy stanowisko mBanku.

1. mBank uwzględniał i uwzględnia ujemny LIBOR w oprocentowaniu kredytów opartych na stałej marży, co jest zgodne z tzw. sześciopakiem Związku Banków Polskich i deklaracjami składanymi przez bank.

2. Jeśli jednak suma ujemnego LIBOR-u i marży wynosiła mniej niż zero, oprocentowanie kredytu pozostawało na poziomie 0 proc. Takie działanie wynikało z prawnej niedopuszczalności ustalenia w umowie kredytu, że kredytobiorca jest uprawniony do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału udostępnionego przez bank. Zgodnie z prawem, umowa kredytu jest odpłatna. Z tego powodu bank zdecydował się odwołać od decyzji UOKiK.

3. Niezależnie od tego punktu widzenia, już w 2015 roku (jeszcze przed decyzją UOKiK) bank zapowiedział, że będzie prowadzić prace nad rozwiązaniem pozwalającym na czasowe uwzględnianie ujemnej wartości LIBOR-u również w sytuacji, w której wartość tej stawki przekracza wysokość przyjętej w umowie kredytu w CHF marży. Deklaracja ta wynikała z intencji czasowego zminimalizowania negatywnych konsekwencji wahań kursu CHF dla klientów. Deklarację w tej sprawie bank składał publicznie, m.in. za pośrednictwem specjalnego serwisu dla klientów posiadających kredyty w CHF.

4. Na tej podstawie w lutym 2016 roku bank spełni świadczenie pieniężne za 2015 rok w postaci obniżenia kapitału kredytu o indywidualnie wyliczoną kwotę na rzecz klientów, których dotyczy kwestia ujemnego oprocentowania.

5. Przypominamy jednak, że mBank od początku prezentował następujące stanowisko w kwestii ujemnego oprocentowania: założenie, że kredytobiorca jest uprawniony do wynagrodzenia od banku za korzystanie z udostępnionego przez bank kapitału, jest prawnie niedopuszczalne. Kwestia ta była przedmiotem dialogu pomiędzy UOKiK i mBankiem.

6. UOKiK nie podzielił argumentacji banku, jednak złagodził wymiar finansowy kary m.in. w związku z:
- zamiarem czasowego zminimalizowania negatywnych konsekwencji wahań kursu CHF przez mBank (opisanym wyżej);
- uruchomieniem specjalnego serwisu internetowego dla kredytobiorców CHF, gdzie na bieżąco prezentowane są najważniejsze informacje w tej sprawie;
- szybkim i sprawnym działaniem banku w toku prowadzonego przez UOKiK postępowania.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.