Polskie banki jedne z najsilniejszych w Europie

Polskie banki jedne z najsilniejszych w Europie

Polski system bankowy jest dobrej kondycji na tle innych krajów europejskich – ocenił Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF, podczas seminarium BRE-CASE pod tytułem  „Zmiany regulacji, a rozwój sektora bankowego”. Polskie banki czekają jednak duże zmiany, związane z nowymi europejskimi regulacjami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo systemowe. Związane one będą z konkretnymi kosztami dla banków.


Gość specjalny seminarium z serii BRE-CASE, Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego określił polski sektor bankowy, jako jeden z najmocniejszych w Unii Europejskiej. Według danych, które przedstawił w polskich bankach zgromadzone jest ponad 100 mld zł kapitału, a banki kontrolowane przez krajowy kapitał oraz państwo stanowią aż 35 proc. sektora bankowego.

Szef KNF przedstawił założenia Bazylei III oraz regulacji CRD IV. Najważniejsze zmiany obejmują polepszenie jakości funduszy własnych banków, zwiększenie znaczenia płynności i wzrost bezpieczeństwa instytucji finansowych. Wiążą się z tym jednak koszty dostosowania banków do nowych zasad. O ile współczynnik wypłacalności w polskich bankach wynosi obecnie średnio 13 proc. podczas gdy poziom wymagań w Unii Europejskiej to 9 proc. o tyle wśród krajowych banków może pojawić się kłopot w przypadku spełnienia wymogów płynności długoterminowej. Dlatego, jak powiedział Andrzej Jakubiak, KNF planuje przygotowanie propozycji ułatwiających bankom spełnienie tych wymogów. Powołany zostanie specjalny zespół, który będzie się składał m.in. z przedstawicieli banków, GPW, a także poszczególnych ministerstw. Nowych regulacji będą potrzebowały również banki spółdzielcze, u których niedobór płynności może wynieść nawet 11 miliardów.

Maciej Stańczuk, Prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości podczas swojego wystąpienia podkreślał, że gdyby dzisiaj nowe regulacje weszły życie, to nie byłby to szok dla banków. Poddał jednak w wątpliwość zasadność regulacji, preferujących depozyty klientów indywidualnych i dług państwowy na niekorzyść depozytów przedsiębiorców. Maciej Stańczuk podkreślił również potrzebę rozwoju rynku sekurytyzacji w Polsce. Obecnie jest on słabo rozwinięty i jego zdaniem warto go w naszym kraju wykreować, szczególnie w kontekście wymogów dyrektywy CRD IV.

Trzeci z gości 120. edycji seminarium BRE-CASE, Witold Skrok, wiceprezes Alior Banku, podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na takie regulacje jak FATCA, czyli ustawę, według której banki będą musiały przekazywać amerykańskim urzędom skarbowym informacje na temat kont obywateli USA. Tego typu regulacje będą wiązały się z dodatkowymi kosztami dla banków. Kolejne wydatki, z którymi w najbliższym czasie będą musiały liczyć się banki, to ewentualne wprowadzenie podatku bankowego oraz konieczne zmiany i modyfikacje systemów bankowych. W tym drugim przypadku będą to jednak jednorazowe dostosowania, które nie wpłyną istotnie na wyniki banków.

***
BRE Bank współpracuje z Fundacją Naukową CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych) od wielu lat, współorganizując cykliczne seminaria oraz wydając towarzyszące im publikacje. CASE jest międzynarodowym, niezależnym centrum badawczym i doradczym, prowadzącym działalność non-profit w zakresie transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej, na Zakaukaziu i w Azji Środkowej, integracji europejskiej oraz gospodarki światowej.  Seminaria i zeszyty koncentrują się na kluczowych zagadnieniach sektora finansowego, finansów publicznych, unii monetarnej i innych bieżących, ważnych zagadnieniach polityki gospodarczej w Polsce i na świecie.

Załączniki
centrala.jpg

grafika | 1,94 MB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.