Polityka Fed to redystrybucja bogactwa od oszczędzających do zadłużających się
Copy

Kopiuj tekst

Polityka Fed to redystrybucja bogactwa od oszczędzających do zadłużających się

Wypowiedzi uczestników 129. seminarium BRE CASE wskazują, że zdania na temat skuteczności polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych jako reakcji na kryzys wciąż są podzielone. Jej wpływ na realną gospodarkę nie był wystarczający, ale trzeba też docenić, że sprawdziła się jako krótkofalowy środek na przywrócenie stabilności finansowej.

Gośćmi spotkania zorganizowanego w siedzibie BRE Banku byli dr Przemysław Woźniak – Ekonomista Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej oraz prof. Jan Winiecki – członek Rady Polityki Pieniężnej. Prelegenci omawiali długofalowe skutki polityki niskich stóp i poluzowania polityki pieniężnej.Dr Przemysław Woźniak podkreślał krótkofalowy sukces działań Fed. Korelacja ze wzrostem zatrudnienia i wzrostem PKB jest według niego łatwo zauważalna. Warto również zwrócić uwagę na bardzo pozytywne reakcje indeksów giełdowych na każdą z trzech rund luzowania polityki pieniężnej.

- Polityka Fed była właściwa jako pierwsza reakcja na kryzys – powiedział dr Przemysław Woźniak. – O wiele trudniej nam dzisiaj ocenić długofalowe skutki obniżania stóp i luzowania polityki pieniężnej. Podstawowy problem z jakim będą musieli poradzić sobie ekonomiści to trudności z powrotem do „normalności”. Rynki uzależniły się od wsparcia. Zakończenie QE i rozpoczęcie cyklu podwyższania stóp procentowych grozi poważnymi perturbacjami, które będą tym większe im później zmiany zaczną być wprowadzane - dodał.Dr Przemysław Woźniak podkreślił również, że chociaż krótkoterminowy wpływ taniego pieniądza na PKB jest pozytywny, w dłużej perspektywie może być zupełnie inaczej. – Tani pieniądz osłabia skłonność do oszczędzania. Niższa akumulacja kapitału obniża potencjalny wzrost PKB. Utrzymywanie niskich stóp w dłuższej perspektywie prowadzi do redystrybucji bogactwa – od oszczędzających do zadłużających się – skomentował ekonomista DG EcFin.

Drugi z prelegentów, prof. Jan Winiecki, odniósł się do polityki Fed zdecydowanie bardziej sceptycznie, podkreślając, że podjęte działania miały niewielki wpływ na gospodarkę realną. – Wychodzenie Stanów Zjednoczonych z recesji, pomimo bezprecedensowych działań Fed, jest najwolniejsze w powojennej historii kraju. Tempo wzrostu gospodarczego oraz, przede wszystkim, wzrost poziomu zatrudnienia nie mogą być odczytywane jako sukces – tłumaczył.Prof. Jan Winiecki zwrócił również uwagę, że obniżanie stóp procentowych i luzowanie polityki pieniężnej wprowadziło trwałą niepewność polityczno-ekonomiczną. Inwestorzy i przedsiębiorcy działają pod presją polityków, obawiając się podwyżek podatków, a niewielki wzrost gospodarczy  wywołuje obawy o poziom popytu.- Sektor finansowy został wskazany jako winny kryzysu i wydawało się, że poniesie konsekwencje. Tymczasem okazało się, że jest głównym beneficjentem polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych – spuentował prof. Jan Winiecki.

***
BRE Bank współpracuje z Fundacją Naukową CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych) od wielu lat, współorganizując cykliczne seminaria oraz wydając towarzyszące im publikacje. CASE jest międzynarodowym, niezależnym centrum badawczym i doradczym, prowadzącym działalność non-profit w zakresie transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej, na Zakaukaziu i w Azji Środkowej, integracji europejskiej oraz gospodarki światowej.  Seminaria i zeszyty koncentrują się na kluczowych zagadnieniach sektora finansowego, finansów publicznych, unii monetarnej i innych bieżących, ważnych zagadnieniach polityki gospodarczej w Polsce i na świecie. 
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.