Sprzedaż detaliczna bliska zera - bez świąt byłby minus w okolicach 1-2 proc.
Copy

Kopiuj tekst

Sprzedaż detaliczna bliska zera - bez świąt byłby minus w okolicach 1-2 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 0,1 proc. r/r (konsensus +0,8 proc., prognoza ekonomistów BRE Banku -0,7 proc.). W ujęciu realnym sprzedaż nie zmieniła się wobec ubiegłego roku. Oznacza to, że inflacja liczona po cenach detalicznych jest już bliska zera. Sprzedaż po wyłączeniu żywności i paliw spadła  o 1,2 proc. r/r, zaś dodatkowo po wyłączeniu samochodów o 1,1 proc..\ Kompozycja sprzedaży to efekt świąt, na które wydatki skumulowały się w tym roku wyłącznie w marcu (w przeciwieństwie do poprzedniego roku, kiedy część wydatków przypadła także na kwiecień). W szczególności zaobserwowaliśmy przyspieszenie w cenach żywności (z +1,8 proc. r/r do 8,9 proc.) oraz sprzedaży w sklepach niewyspecjalizowanych (z -5,2 proc. do 16,8 proc.). - Zgodnie z naszymi oczekiwaniami słaba okazała się sprzedaż w kategorii „pozostałe” (markety budowlane), która zintensyfikowała roczne spadki do 13,3 proc. – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Sprzedaż dóbr trwałych pozostała mizerna (sprzedaż samochodów względnie płaska na poziomie -1,8 proc.) lub gorsza niż w poprzednim miesiącu (kategoria meble, RTV i AGD odnotowała spadek dynamiki z 5,3 proc. do 0,6 proc.). - Ogólnie kompozycja danych pozostaje kiepska – i tak jak wspomnieliśmy na wstępie sprzedaż została utrzymana na powierzchni przez zmienne wydatki świąteczne – dodaje ekonomista.  W całym kwartale sprzedaż w ujęciu realnym wzrosła o 0,4 proc. (poprzedni kwartał zamknął się dynamiką na poziomie -0,8 proc.). Wspiera to nasz pogląd – poparty zresztą zachowaniem dochodu rozporządzalnego – o nieznacznym odbiciu konsumpcji w I kwartale w okolice +0,3-0,4 proc.. O ile jeszcze na wykresie ten punkt przegięcia jest widoczny, z perspektywy konsumentów, czy firm jest to sytuacja nieodróżnialna od flauty lub nawet dalszego pogorszenia sytuacji ekonomicznej w gospodarce. Jak już wspomnieliśmy przy okazji publikacji komentarza do badań koniunktury NBP, obecnie to nie ograniczenia finansowania lecz pesymizm podmiotów ekonomicznych nie pozwala gospodarce na rozwinięcie skrzydeł. Czy weźmie to pod uwagę RPP? - Raczej nie, gdyż obniżka stóp na pewno nie zaszkodzi, a z punktu widzenia wiarygodności RPP i ciągłej falsyfikacji jej scenariusza bazowego dalsze rozluźnienie polityki pieniężnej wydaje się nam jedynym możliwym rozwiązaniem. Spodziewamy się, że RPP może obniżyć stopy już w maju, prawdopodobnie o 50pb – podsumowuje Ernest Pytlarczyk.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.