Wyższy od oczekiwań wzrost PKB w IV kwartale 2012
Copy

Kopiuj tekst

Wyższy od oczekiwań wzrost PKB w IV kwartale 2012

W IV kw. PKB wzrósł o 1,1 proc. w skali roku po 1,4 proc. \wzroście zanotowanym w III kw. Co ciekawe, PKB urósł również w ujęciu kwartalnym o 0,2 proc. a oczekiwano nieznacznego spadku. Dynamiki można było oczywiście wyekstrahować z wcześniej podanych przez GUS całorocznych szacunków (2,0 proc. r/r), jednak pozostawała kwestia dokładności przybliżenia.Kompozycja PKB okazała się zbliżona do oczekiwań. W IV kw. o 0,9 proc. w ujęciu rocznym spadła konsumpcja (po 0,1 proc. wzroście w III kw.) inwestycje obniżyły się zaledwie o 0,3 proc. r/r (po 1,5 proc. spadku r/r w III kw.). Popyt krajowy spadł o 0,7 proc., czyli w tempie zbliżonym do III kwartału. Wsparciem polskiego wzrostu gospodarczego okazał się (tradycyjnie) eksport netto. Jego kontrybucja do wzrostu wyniosła 1,8 p. proc. (w III kw. było to 2,1 p. proc.). Negatywna kontrybucja zapasów okazała się bardzo skromna i wyniosła -0,1 punkta procentowego. W ujęciu sektorowym, oprócz oczekiwanych spadków wartości dodanej w przemyśle i handlu, zwraca uwagę przede wszystkim wyższa niż w poprzednim kwartale (choć w dalszym ciągu ujemna) dynamika wartości dodanej brutto w budownictwie, pomimo znacznie gorszych wyników produkcji budowlano-montażowej.- Lepszy od oczekiwań IV kw. to oczywiście wyższy punkt startowy dla kolejnych kwartałów, stąd konieczna jest rewizja w górę prognoz na I i II kw. Ciągle jednak nie widzimy wiarygodnych oznak wychodzenia przez polską gospodarkę ze spowolnienia – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. - Kompozycja wzrostu dziś opublikowanego PMI jest dość słaba, redukcje zatrudnienia i wzrost stopy bezrobocia przeciągną się na I połowę 2013 a problemem pozostaje popyt wewnętrzny i odbudowujący stopę oszczędności konsument. W I połowie 2013 negatywna powinna pozostać kontrybucja inwestycji publicznych i prywatnych – dodaje.Po publikacji danych o PKB nieznacznie wzrosły rynkowe stopy procentowe. Dane z punktu widzenia RPP raczej neutralne – recesja popytu konsumpcyjnego i oczekiwane spadki inflacji, to ciągle silne argumenty za kontynuacją obniżek. - Oczekujemy obniżki stóp w marcu, a częścią kompromisu będzie również przejście RPP do neutralnego nastawienia – podsumowuje Ernest Pytlarczyk.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.