Styczniowe prognozy makroekonomiczne BRE Banku
Copy

Kopiuj tekst

Styczniowe prognozy makroekonomiczne BRE Banku

Jesteśmy tuż po publikacji indeksu menedżerów logistycznych (PMI) dla gospodarki polskiej, który przekroczył oczekiwania rynkowe (48,5pkt. wobec oczekiwanych 47,9pkt.), ale był zgodny z naszą prognozą. Moc predykcyjna tego wskaźnika jest w obecnym cyklu mocno ograniczona, gdyż nie wykazuje już (historycznie wysokiej) korelacji ani z danymi o PKB, ani z danymi publikowanymi z większą częstotliwością (produkcją, zatrudnieniem, cenami).W związku z powyższym, wzrost indeksu PMI spotka się w styczniu z pogorszeniem wskaźników makroekonomicznych liczonych przez GUS… i fakt ten nie powinien być traktowany jako niespodzianka. Kluczem do prognoz w tym miesiącu będzie odpowiednie liczenie dni roboczych (czy 24 grudnia i 31 stycznia należy rzeczywiście liczyć jako pełne dni robocze?), których ubytek można oszacować (ze względu na problematyczne liczenie wspomnianych dni) nawet na 3 w ujęciu rocznym. Z tego względu produkcja przemysłowa będzie mocno ujemna, a dynamika wynagrodzeń pozostanie słaba (obie wielkości prognozujemy poniżej konsensusu). Co prawda zatrudnienie może sprawić pewną niespodziankę w górę (obserwujemy pewne przesunięcie sezonowe pomiędzy grudniem i listopadem), jednak nie zmienia to naszego poglądu, że druga fala pogorszenia sytuacji na rynku pracy dopiero przed nami. W zakresie procesów cenowych grudzień przyniesie dalsze obniżenie inflacji i cen producentów.Słabsze dane nie będą znane Radzie Polityki Pieniężnej przed posiedzeniem (8-9 stycznia). Naszym zdaniem obniżka stóp o 25 punktów bazowych i tak jest już przypieczętowana z uwagi na fakt, że warunki do poluzowania polityki pieniężnej wyznaczone w komunikacie RPP są nadal spełnione. Wspomniane dane mogą mieć jednak znaczący wpływ na posiedzenie lutowe, kiedy część członków RPP oraz analityków wyznaczyło przerwę w cyklu obniżek. Naszym zdaniem taka przerwa nie jest w żaden sposób uzasadniona, a publikowane w styczniu dane stwierdzenie to udowodnią.   Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE BankuMarcin Mazurek, starszy analityk BRE Banku

 

 

Prognoza BRE

Konsensus rynkowy

Konsensus rynkowy

Komentarz

Podaż pieniądza M3 r/r na koniec grudnia  (14 stycznia)

4,1%

4,5%

5,8%

Dalsze osuwanie się rocznej stopy wzrostu podaży pieniądza M3 wynika z niższych dynamik depozytów (w 2012 roku oczekujemy ich wzrostu jedynie o ok. 1 mld zł, czyli ok. 4% r/r) i jest pogłębiane przez efekt wysokiej bazy z końca 2011 roku. Depozyty korporacyjne mają szansę zakończyć rok z wynikiem ok. -10% r/r. Kategorie depozytowe wykazują właściwości pro cykliczne, zatem w kolejnych miesiącach trend spadkowy jedynie się pogłębi (tym bardziej, że w styczniu i lutym ciągle działać będzie wysoka baza).

Inflacja r/r za grudzień

(15 stycznia)

2,5%

2,5%

2,8%

Wyższa baza z 2011 na paliwach oraz lekach (wtedy weszła nowa lista refundacyjna). W ujęciu miesięcznym ceny paliw spadają o ponad 1%. Ceny żywności rosną umiarkowanie o 0,8% (znaczne wzrosty cen ziemniaków i pomidorów). Postępująca dezinflacja w części bazowej koszyka inflacyjnego w związku z mocniejszym złotym i słabszą aktywnością ekonomiczną - inflacja bazowa spadnie z 1,7 do 1,5%.

Rachunek bieżący za listopad

(18 stycznia)

-701mln

-802mln

-650 mln

Normalne płatności odsetkowe (druga część dywidendy z KGHM, około 250mln EUR), ujemny transfer netto z UE (jak przed miesiącem). Eksport i import mocno w dół (odpowiednio do 13400 oraz 13050) – dajemy szansę modelom, które w poprzednim miesiącu były najbliżej. Bilans handlowy kolejny miesiąc z rzędu nieznacznie poprawia się. 

Zatrudnienie r/r za grudzień

(18 stycznia)

-0,3%

-0,4%

-0,3%

Wobec listopadowych spadków zakładamy niewielkie sezonowe wzrosty/stagnację w grudniu w handlu i transporcie. Dalsze spadki w budownictwie. Wskaźniki koniunktury GUS wykazują brak korelacji ze zmianami zatrudnienia w przetwórstwie (wobec prawie 100% w latach 2008-2009).

Płace r/r za grudzień

(18 stycznia)

1,1%

2,0%

2,7%

Negatywny efekt dni roboczych, mniej nadgodzin. Efekt bazowy z 2011 obniży dodatkowo wskaźnik w grudniu. Dane z ostatnich miesięcy sugerują obniżenie trendu w przetwórstwie.

Produkcja przemysłowa r/r za grudzień (18 stycznia)

-9,1%

-6,9%

-0,8%

24 grudnia trzeba liczyć jako pół dnia roboczego, podobnie 31 grudnia. Tym samym mamy nie 2 dni robocze mniej rok do roku tylko 3. Tym samym różnica dni roboczych pomiędzy miesiącami to -4, a nie -3. Neutralne założenia co do samego trendu, natomiast co najmniej 1pp jest bazy (grudzień 2011 był niezły, najwyższy w całym szeregu – jeśli zastosujemy odsezonowanie Demetrą).  Baza od stycznia 2013 już dużo niższa.

PPI  r/r za grudzień

(18 stycznia)

-0,6%

-0,6%

-0,1%

Bardzo silna dezinflacja. 10 groszy umocnienia PLN do dolara. Znaczne spadki cen złota (5%) oraz ropy naftowej w PLN (4%).

Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.