mBank umacnia pozycję na rynku finansowym. Wszystkie trzy globalne agencje ratingowe - S&P Global Ratings, Moody’s Ratings i Fitch Ratings - w ciągu niespełna dwóch miesięcy podwyższyły ratingi banku. Doceniły znaczące postępy w redukcji ryzyka kredytów frankowych, poprawę rentowności oraz silną kapitalizację. To wyjątkowe zdarzenie potwierdza stabilność mBanku i jego zdolność do dalszego wzrostu.
mBank się rozpędza. Decyzje agencji ratingowych są dla nas istotne z trzech powodów. Po pierwsze, wyższy rating kredytowy oznacza mniejsze ryzyko i w konsekwencji niższe koszty finansowania. Po drugie, ratingi potwierdzają pozycję mBanku jako stabilnego i godnego zaufania partnera w biznesie. I po trzecie, pokazują, że wysiłki, które podejmowaliśmy w ostatnim czasie, zwłaszcza na rzecz zmniejszenia ryzyka związanego z portfelem kredytów we frankach szwajcarskich oraz odbudowy kapitału, były bardzo skuteczne. Podniesienie wszystkich kluczowych dla nas ratingów kredytowych w okresie niecałych dwóch miesięcy jest potwierdzeniem, że tuż przed ogłoszeniem nowej strategii, bank jest gotowy na oczekiwany wzrost. Mam w związku z tym pełne przekonanie, że działania, które podjęliśmy pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Cezary Kocik, prezes mBanku
Agencje ratingowe zwróciły szczególną uwagę na:
- Redukcję ryzyka kredytów frankowych: Wszystkie agencje podkreślają znaczące postępy mBanku w redukcji ryzyka związanego z kredytami hipotecznymi we franku szwajcarskim. Moody’s zauważa, że od 2018 roku do końca 2024 roku mBank przeznaczył ponad 16,5 miliarda złotych na rezerwy na ryzyko prawne, z czego około 12 miliardów złotych w ciągu ostatnich trzech lat. S&P Global Ratings ocenia, że mBank "w znacznym stopniu zredukował ryzyko prawne" związane z tymi kredytami. Według agencji Fitch nastąpiło „znaczne i trwałe obniżenie ryzyka związanego z kredytami hipotecznymi w walucie obcej" i w konsekwencji ryzyko to przestało już negatywnie wpływać na ocenę profilu kredytowego mBanku. Systematycznie spada liczba aktywnych kredytów we franku szwajcarskim. Na koniec 2024 roku pozostało 16,4 tys. aktywnych umów z 85,5 tys. umów które zawarliśmy z klientami. Do dziś bank podpisał już ponad 26,8 tys. ugód z kredytobiorcami.
- Poprawa rentowności: S&P Global Ratings wskazuje na rentowność mBanku, który w 2024 roku zanotował 2,2 miliarda złotych zysku netto. Moody’s Ratings przewiduje, że poprawa wyników banku będzie kontynuowana wraz ze spodziewanym spadkiem kosztów związanych z ryzykiem prawnym. Fitch oczekuje, że w związku ze znacznym ograniczeniem kosztu ryzyka prawnego, zyski mBanku staną się mniej zmienne.
- Wzmocnienie pozycji kapitałowej: Agencje pozytywnie oceniają wzmocnienie kapitałów mBanku. Moody’s Ratings zwraca uwagę na udaną emisję instrumentu Additional Tier 1 o wartości 1,5 miliarda złotych, która przyczyniła się do zwiększenia współczynnika kapitału Tier 1 Grupy do 14,5% na koniec 2024 roku.